fbpx
Dijital Pazarlama

Zapier Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Günlük tekrar eden işlerden sıkıldınız ve artık bu işleri yapacak bir yazılıma ihtiyacınız var. En azından şöyle 2 saatimi kurtarsam başka işlere yönelebilirim diye düşünüyorsunuz. Tabi ki de içinizden.

İşte tam da burada Zapier devreye giriyor. Zapier Nedir? sorusunu duyar gibiyim. Hemen uzatmadan anlatıyorum. Zapier bir otomasyon aracı. Bu otomasyon arıcı ile rutin işlerinizi bir kaç entegrasyon ve komutun ardından bu araca yaptırabilirsiniz.

Bir çok şirketi hem zamandan, hem de personel yükünden kurtarmış bu araç hakkında vereceğim bilgileri mutlaka sonuna kadar okumalısınız. ⏱️

zapier nedir ve nasıl kullanılır
Zapier Nedir ve Nasıl Kullanılır

Zapier Nedir?

Zapier Nedir? Zapier bir geliştiriciye bağlı kalmadan veya kodlama ile uğraşmadan bir çok uygulamayı birbirine bağlanmasını sağlar. Gmail, Slack, Excel ve daha bir çok uygulamayı birbirine entegre ederek rutin işlerinizi artık rafa kaldırabilirsiniz. 

Hemen daha iyi anlamanız için bir örnek veriyorum; Mail kutunuza çok fazla ek dosyalı mailler geliyor. Öncelikle kullandığınız mail uygulaması ve bir bulut uygulamasını birbirine entegre ediyorsunuz. Daha sonra Zapier bu ekleri sizin için indirip kullandığınız bulut uygulamasına kaydediyor.

Zapier çok kullanışlı ve gelişmiş bir otomasyon aracı. Arayüzü gayet basit ve kullanışlı. Sizleri hem maliyetten hem de zamandan tasarruf ettirecek bu araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımı okumaya devam edin.

Zapier Nedir? Sorusunu yanıtladık. Sırada Zapier Nasıl Kullanılır? sorusu var. Hemen yanıtlayalım. 📝

Zapier Nasıl Kullanılır?

Zapier Nasıl Kullanılır? Sorusunun tam bir cevabı yok. Sebebi ise Zapier sizin isteklerinize göre çalışıyor. Bunun için Zap nasıl kullanılır? sorusunu sormakta fayda var. Zap’ i bir emir komutu gibi düşünebilirsiniz.

Şimdi sizinle beraber sıfırdan bir Zap oluşturalım; 🕹

Hemen Zapier web sitesine gidin ve yeni bir hesap oluşturun.

 • Yeni bir hesap oluşturduğunuzu farzedip konuya başlıyorum. Hesabınıza giriş yaptınız ve Zapierin Dashboard ekranındasınız. Hemen “Yeni bir Zap oluştur” butonuna tıklayın.
zap olustur
 • Şimdi bir adet tetikleyici seçiyoruz. Mesela Google Docs.
zapier tetikleyici secme
 •  Google Docs klasörüne bir şey eklendiğini farzedelim. Bunu bir tetikleyici olarak seçebiliriz.
yeni dokuman tetikleyici google docs
 • Şimdi gerçekleşmesi gereken aksiyonları giriyoruz. Mesela bu yeni dosyayı iş arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. Bunun için aksiyon olarak Gmail’i seçiyorum.
yeni aksiyon gmail
 • Daha sonra E-Mail gönder etkinliğini seçiyorum. Bu arada mutlaka her uygulamayı entegre ederken hesaplarınıza giriş yapmalı ve etkinleştirmelisiniz.
email gonder etkinlik
 • Entegrasyon işlemleri tamamlandıktan sonra, mail içeriğini ve metinleri özelleştirebilirsiniz.
 • Daha sonra kurduğunuz Zapi test edebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Zapier’in Avantajları

Şimdi asıl soruya geldik. Zapier’i neden kullanmalıyım, avantajları nelerdir? Madde madde açıklıyorum:

 • Sezgisel bir arayüzü var, kullanımı basit.
 • Kodlama bilmenize gerek yok, geliştiriciye ihtiyacınız yok.
 • İçerisinde entegrasyon için barındırdığı uygulamaların bir sınırı yok. Uygulama çeşitliliği çok fazla ve hepimizin aktif olarak kullandığı uygulamaları barındırıyor.
 • Zap oluşturmak ve test etmek çok kolay.
 • Web tabanlıdır. Tarayıcılarınız ile kolayca ulaşabilirsiniz. Yer kaplamaz.

Özet

Bir çok kuruluşa hem maliyet konusunda hem de zaman konusunda oldukça yarar sağlayacak bir uygulama. Eğer kendinizi Zapier konusunda geliştirebilirseniz bunu bir iş olarak yapabilir ve firmalara hizmet olarak satabilirsiniz

Bu makalemi beğendiysen, “E Posta Pazarlama Nedir” adlı makalemi hemen okuyabilirsin.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın