fbpx
SEO

Teknik SEO Nasıl Yapılır – Örnek SEO Çalışması

Teknik SEO arama motorlarının belirlediği bir dizi teknik işlemi göz önünde bulundurarak yapılan işleme denir. Sitemin arama motoruyla uyumlu halde çalışması sıralanmasında önemli bir faktördür. Teknik SEO Nasıl Yapılır? Teknik SEO’nun amacı problemleri tespit etmek ve iyileştirmektir. İşin yazılım kısmı elbette bir geliştiriciye bırakılmalıdır. Bu rehberde odaklanılan sitenin teknik performansıdır.

teknik seo nedir? teknik seo nasıl yapılır
Teknik SEO Analizi

Teknik SEO Nedir?

SEO arama motorlarının her geçen gün güncellenmesiyle gelişen ve değişen bir alandır. Google, Yandex ve Bing gibi kullanımı yaygın olan arama motorları, sitenizi diğer web siteleri ile kıyaslayan ve sizi rakiplerinizle karşılaştıran bir mantık ile çalışmaktadır. Teknik SEO Nasıl yapılır Arama motorları web sitenizin her sayfasını tarayarak bunların kullanıcı deneyimine elverişli olup olmadığını saptamaktadır. Daha sonrasında dizine eklenmeye elverişli olan sayfalarınız sıralama almaktadır. Sayfanızın sıralamasını merak ediyorsanız Ahrefs in ücretsiz Serp Checker toolunu kullanabilirsiniz.

Örnek Teknik Seo Çalışması

 1. Tüm sayfaların https ile açılıp açılmadığı kontrol edildi. Screaming Frog ile yaptığımız taramalarla tüm sayfaların https ile açıldığını gözlemledik.
 2. Web sitenin GSC araçlarına kaydının doğru yapılıp yapılmadığı kontrol edildi. Diğer webmaster toollarına kayıt yapılacak.
 3. Hreflang etiketleri kontrol edildi. Sayfaların dillerinin arama motoruna doğru belirtildiği tespit edildi.
 4. Canonical etiketlerinin kontrolü yapıldı.
 5. Zengin arama sonuçları için GSC Zengin Arama Sonuçları testi ile kontrol edildi.
 6. Ana Sayfada bir öğe algılanırken bazı blog postlarda yanlış işaretleme girişleri tespit edildi. Bunlara daha çok wordpres in otomatik yazım hataları denebilir.
 7. Google’ın önerisi ile 3 tıklama ile kullanıcın istediği hedefe ulaşması gerektiğini içeren uygulamalar yapıldı. Crawl Depth dediğimiz bu uygulama ile kullanıcının web sitesinde en fazla üç tıklama ile istediği hedefe ulaşabildiği gözlemlenmiştir.
 8. Web Sitesinde breadcrump yok. Bu eklenebilir. Kullanıcı deneyimi ve arama motorları açısından artısı çok.

         ozantozanoglu.com > blog > teknik seo

 • Sitede 404 kayıtlarını tam olarak saklayan ve listeleyen bir eklenti bulunamadı. 4xx sayfalarının yönlendirilmesi ve hata kayıtlarının tutulması için “Redirection” eklentisi kuruldu.
 • Tüm Meta Title ve Meta Descriptionlar denetlendi ve manuel bir giriş bulunamadı bu konu üzerinde çalışılması çok fazla önem arz ediyor.
 • Blog postlarda noindex komutu bulunamadı.
 • Sayfa hız testleri yapıldı.
 • Website Ana sayfası 13.32s açılıyor. İyileştirme gerekiyor.
 • Bir blog yazısı 15.59s açılıyor. İyileştirme gerekiyor.
 • Aşağıdaki görselde mobil hız oranları görüntülenmekte.
 • Masaüstü performansı gayet iyi resimlerin webp e dönüşümü ile daha iyi olacaktır.
 • Resimler JPEG olarak Upload edilmiş WEBP olarak değiştirilmesi önerilir.
 • Sitemap.xml dosyaları Google search console a aktarıldı.
 • GSC üzerinde yönlendirme ve 5xx Sunucu hataları tespit edildi.
 • No İndex içeren sayfaların taraması devam ediyor.

SEO Analizi Yapabileceğiniz 5 Araç

SEO Analizi yapabileceğiniz en yaygın kullanılan ve sağlıklı sonuçlar alabileceğiniz beş SEO Aracını sizler için listeledim. Bu araçlar ile site içi, site dışı, teknik seo analizleri, anahtar kelime araştırmaları gibi bir çok fonksiyon bulunmakta.

Makale Sana Yardımcı Oldu mu?
7.5/10

İlgili Makaleler