fbpx
Sosyal Medya Pazarlama
Trend

Sosyal Medya Pazarlama Süreci ve Adımları

İnternetin hayatımıza girdiği iki binli yılların ortalarına doğru Web 2.0 dönemi başladı. Kullanıcılar artık web siteleriyle etkileşime geçebiliyor ve teknik bilgi gerekmeden içerik üretebiliyorlardı. Daha sonra bir çok farklı web sitesi türü girdi hayatımıza: bloglar, forumlar, sosyal medya siteleri vb. Artık internet insanların bir parçası haline geldi. Bu dönemde sosyal medya mecraları firmaların hedef kitlelerine kolaylıkla erişebilecekleri ve müşterileriyle iletişim kurabilecekleri bir Dijital Pazarlama aracına dönüştü. Gelin birlikte Sosyal Medya Pazarlama Nedir ? Sosyal medya pazarlama süreci sorularının yanıtına bakalım.

sosyal medya pazarlama süreci
Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya nedir? İnsanların vakit geçireceği, fotoğraflar ve deneyimlerini paylaşabilecekleri, bilgi ve tartışma konuları açabilecekleri sosyal medya platformlarına denir. Sosyal medya ortaya çıktığından buyana hep insanların ilgisini çekmiştir. Özellikle internet üzerinden yayınlanan FacebookTwitterİnstagram gibi sosyal medya sitelerine her geçen gün ilgi artmaktadır. İnsanlar bu ağlar aracılığıyla yaş, yaşadıkları yer, ilgi alanları hakkında bilgiler verebilmekte ve fotoğraflar ve videolar yükleyerek birbirleri ile iletişim kurabilmekteler. Giderek yaygınlaşan sosyal medya siteleri hakkında insanların davranışları ve tutumları dikkati çekmektedir.

Özellikleri Neler

Sosyal Medyanın en büyük özelliği iletişimi insani bir forma dönüştürmesidir. Bir firmanın sosyal medyada insanlara pazarlama yapmak yerine onlarla iletişim kurması sosyal medyanın iletişimi insani bir forma dönüştürdüğünün göstergesidir.

Sosyal medyanın temel özelliklerini sıralayacak olursak:

 • Mekan ve zaman sınırlaması olmadan bilginin, tartışmanın ve paylaşımın esas olduğu web site zincirleridir.
 • İnsanlar ürettikleri içerikleri çok kolay bir şekil paylaşabilir ve yorum alabilirler.
 • Başka insanların içeriklerini, aldığı yorumları, beğeni sayılarını ve kimlerin beğendiğini görebilir ve erişebiliriz.
 • Sosyal medya platformlarında hem takip eden hem de takip edilen konumundayız.
 • Sosyal medya biçim olarak kuralları olan bir iletişim platformları değil, tamamı ile samimi bir sohbet mantığına dayanır.
 • Paylaşımlar tarzı genelde biçimsel olmaz ve bilgin bir dedikodu zincirine dönüşebildiği görülmektedir.
Sosyal Medya Yönetimi bilgi ve disiplin isteyen bir iştir. Sosyal Medya hesaplarınızı yönetmesi için bir danışmana ihtiyacınız olduğu takdirde bana hemen ulaşabilirsiniz.
ozantozanoglu.com
Digital Marketing Specialist

Sosyal Medya Pazarlama

Milyarlarca insanı tek bir platformda tutan/toplayan sosyal medya siteleri kullanıcıların yaşını, konumunu, cinsiyetini, nereli olduğunu, nelerden hoşlandığını, ilişki durumu, kimi sevdiğini, kim olduğunu ve iletişim bilgileri gibi verilere sahip olduğundan, sosyal medya platformları firmalar tarafından hedef kitle kazanmak, marka bilinirliği arttırmak ve ürün satışı yapabilmek hedef haline gelmiştir. Sosyal Medya’da doğru profil ve imaj ile kolay bir şekilde pazarlama yapmak mümkün. Toplayacağınız veriler ile kendinize sadık müşteriler hunisi oluşturarak yeniden pazarlama yapabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Eğer bir hizmet veya ürün satıyorsanız sosyal medya pazarlama kanallarını kullanmalısınız.

Sosyal Medya Pazarlama Süreci

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya pazarlama uzmanları kullanıcıların sosyal medya platformu ile nasıl bir davranış biçimi sergilediğini, neler söylediğini, neler yaptığını ve nelerle ilgili olduğunu gözlemler. Elde edilen veriler ile kullanıcıyı pozitif yönde etkilemeye çalışır. Eğer sosyal medyada var olmak istiyorsanız kullanıcıların sizden bahsetmesini hedeflemeli ve başarmalısınız. Daha anlaşılır olabilmesi için özetleyecek olursak hedef kitleye doğru yer ve zamanda, doğru mesajla ulaşmak sizi hedeflerinize götürecek doğru yol olacaktır.

Sosyal medya pazarlaması ile gerçekleştirebilecek hedefler:

 • Marka bilinci oluşturmak
 • Tüketici davranışlarını incelemek
 • Yeni pazarlama stratejileri için fikirler geliştirmek
 • Web sitelerinin trafiğini arttırmak
 • Arama motoru sıralamasını geliştirmek
 • Marka imaj ve itibarını arttırmak
 • Marka içselleştirmesine teşvik etmek
 • Ürün satışlarını arttırmak
 • Marka deneyimi ile müşterilerin ilgisini çekmek

Sosyal Medya Pazarlama Süreci

Günümüzde tüketiciler bir ürün satın alırken daha fazla araştırma yapmaktadır. Sosyal Medya pazarlaması insanları ilgilendikleri hizmete, markaya veya ürüne kolaylıkla erişebilmeleri için kullanılan bir çekme stratejisidir. Karşılıklı sohbetler, bloglar, makaleler, forumlar, görüş siteleri, şikayet siteleri ve sosyal ağlar gibi büyük bir yelpazeden oluşur. Sosyal medyayı doğru ve sürdürülebilir bir şekilde yönetebilmek için sosyal medya pazarlaması süreçlerine odaklanılmalı. Sosyal medya pazarlaması süreci dört temel adımda sürdürebiliriz. Bunlar: dinleme, bağlanma, ölçme ve optimize etmedir. Bu dört temel adımı daha ayrıntılı bir şekilde ele alalım:

Dinleme

Dinleme müşterilerin ürün veya hizmetten tatmin olma durumunu, markaya olan sadakatini ürün geliştirmede ve yeni çıkacak ürün fikirlerini, rakiplerin pazardaki durumunu ve pazardaki faaliyetlerini en önemlisi pazardaki fırsat durumlarını ortaya çıkarır. Ayrıca bizlere müşteriyi daha derinden tanıma fırsatı sunar.

Bağlanma

Müşterinin markaya karşı pozitif bir tutum geliştirmesi, sıklıkla aynı markadan ürün satın alması ve satın almaya devam etmesi uzun süreler boyunca o markayı kullanması anlamına gelmektedir. Bu durum bir bağlanma veya bağımlılık olarak adlandırılabilir. Günümüzde tüketiciler marka tercihlerini yaparken çok fazla tercihle karşılaşmaktadırlar. Bir tüketici bir markayı tercih ederken kendisine en çok faydayı sağlayacak markaya yönelmektedir. Bu durumda tüketicilerin ihtiyaç, istek ve beklentilerini karşılamasıyla oluşan memnuniyet düzeyi markaya karşı oluşan bağlılık düzeyini de etkiler.

Ölçüm

Firmaların ve dijital pazarlama uzmanlarının belirledikleri hedef doğrultusunda, ortaya koydukları sosyal medya faaliyetlerinin takip edilmesi ve bu faaliyet performanslarının ölçülmesi olarak tanımlayabiliriz. Sosyal medyada ölçüm yapmak, veri toplamak firmalara müşterilerinin karar süreçleriyle ilgili ve sosyal medyada neler olup bittiğini anlaması için çok kıymetli bilgiler sunar.

Optimizasyon

Optimize etme aşamasında firmalar veya dijital pazarlama uzmanları müşterilerle uzun süre aktif ilişkiler kurma yollarına gitmeliler. Tüketicinin neyi nasıl istediği sunulan çözümün ne kadar efektif olduğunu bilmek firmalara ve dijital pazarlama uzmanlarına önemli geri beslemeler sunar. Firmalar bu iletişim çabalarını optimize ederek ilk baştaki sürece yani “dinleme” aşamasına geri dönerek sürece yeniden başlamış olurlar.

Dijital Pazarlama hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve işletmenizi geliştirmek için, “Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Kanalları” adlı makaleme bakabilirsiniz. Bire bir eğitimi için ise benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın