fbpx
Dijital Pazarlama

E-İhracat Nedir ve Nasıl Yapılır?

E-İhracat nedir? Müşteri kitlesinin, internet ortamında hızla artması ve ticaretin boyutunun büyümesi ile e-ticaret hızla büyümüştür. E-ticarette bu büyümenin ardından firmalar ve büyük şirketler yönünü e-ihracata çevirmiştir. 

Özellikle ekonominin sıkıntıda ve enflasyonun can yaktığı bugünlerde herkesin yönünü dışarı çevirmesi, e-ihracata yönelmesi bu alanın kıymetini ve önemini vurgular nitelikte.

Şunu unutmayın ki, önemli olan yaptığınız ticaretin modeli değil pazarlamasıdır. Eğer pazarlamayı biliyorsanız teknik konuları öğrenin ve hemen bu makaleyi okumaya başlayın! Şimdi gelin birlikte e-ihracat nedir, yakından inceleyelim.

e-ihracat nedir
E-İhracat Nedir ve Nasıl Yapılır?

E-İhracat Nedir?

E-İhracat nedir? sorusu son dönemlerde, özellikle Dijital Pazarlamayı yakından takip edenlerin en büyük ilgi ve merak konuları arasında yer alıyor.

İhracat sadece geleneksel ticareti etkileyen bir kavram değildir. Site veya Pazar yerlerin de sanal mağaza sahipleri de ihracat yapmaktadır. Yapılan bu ticarete ise e-ihracat denmektedir.

Teknolojinin gelişmesi, artan, gelişen pazar yerleri ve gönderim fiyatlarının düşük maliyetli olması son yıllarda e-ihracatı epey canlandırmış durumda. E-İhracat size yurt dışına açılma ve döviz ile para kazanma fırsatı sunuyor.

Özellikle pandemi ve sonrasında yaşanan ekonomik gelişmeler, döviz kurları sayesinde e-ihracat yapan bir çok kişiyi ülkemiz de milyoner oldu. Sizlerde E-İhracat yapmak istiyor ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yazımı okumaya devam edin. 

e-ihracat nasıl yapılır
E-İhracat Nasıl Yapılır

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-İhracat nedir öğrendik. Artık böyle problemimiz yok, şimdi geçiyoruz asıl merak konusuna E-İhracat nasıl yapılır? hemen başlayalım. 

 • Öncelikle e-ihracat yapabilmek için bir e-ticaret sitesine veya mevcut pazar yerlerinde mağazanız olması gerekmektedir.
 • Doğru altyapı veya doğru pazar yerlerini seçmelisiniz.
 • İlgili platformların e-ihracat başvurularını tamamlayın ve onay alın.
 • Mağazanızı ürünlerinize göre kişiselleştirin ve müşterinin ilgisini çekmeye çalışın.
 • Daha sonra doğru ürünü seçmelisiniz, bir sorunu çözmelisiniz veya değer katmalısınız. Ürün seçerken zorlananlar mevcut pazar yerlerinde en çok satan ürünlere göz atabilir ve analiz edebilirler.
 • Seçtiğiniz ürünleri platform kurallarına göre, doğru resimlerle sunmalısınız.
 • Ürün açıklamaları e-ticarette çok önemli. Burada ürün hakkında doğru bilgileri ve tüm detayları SEO optimizasyonu ile birlikte sunmalısınız.

E-İhracat Siteleri Hangileri?

E-İhracatta güven oluşturmak ve değer katmak için kendi markanızı oluşturabilir, bir e-ticaret sitesi açarak markalaşabilirsiniz. Bu işiniz için hem gelecek odaklı hem de çok maliyetli olacaktır. Ama ticaretin en iyi yolu budur.

Markalaşma maliyetlerini göze alamayanlar ise doğru e-iharacat platformlarını seçerek ürün satabilir ve ciddi kazançlar elde edebillirler. Şimdi sizlerle en popüler ve en istikrarlı e-ihracat pazar yerlerini paylaşacağım.

Amazon

Ebay

Etsy

AliExpress

E-İhracat İçin Şirket Kurmak

Yurt içindeki e-ticarette olduğu gibi e-ihracatta da şirket kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Gerçekleştirdiniz bütün ticari faaliyetler incelenir ve vergilendirilirsiniz. İçiniz rahat olsun yurt için de şirket kurmak ne kadar basit ise yurt dışında da bir o kadar basit.

E-ticarette şahıs şirketi yeterlidir, e-ihracatta da bu durum böyle. Çalışacağınız ülkeden şirketi açabilir ve vergi ödemeye başlayabilirsiniz. 💶

E-İhracat Kargo İşlemleri

E-İhracata başlamaya karar verdiniz, ürünleri buldunuz, doğru pazar yeri veya e-ticaret altyapısını seçtiniz. Peki E-İhracat kargo işlemleri nasıl yapılır? hemen bunu cevaplayalım.

Hem müşteri hem de mağazanızı açtığınız pazar yeri için kargo süreçleri çok önemlidir. Eğer hızlı ve güvenilir bir kargo süreci gerçekleşmez ve müşteri tarafından sık şikayetler alırsanız, mağazanız güven kaybeder ve hatta kapanabilir. Bu yüzden e-ticarette en çok üzerinde durulması gereken konulardan birisi kargodur.

Doğru kargo şirketini seçmek çok önemlidir. Sizin için en uygun ve güvenilir bir kargo firmasıyla çalışmak hem müşteriyi mutlu eder hem de cebinizi rahatlatır. Kargo firması seçme sürecinde acele etmemeli ve birden çok firma ile görüşüp en uygun ve müşteriler tarafından en çok onaylanan firma ile çalışmalısınız.

e ihracat fatura islemleri
E-İhracat Fatura İşlemleri

E-İhracat Fatura İşlemleri

E-İhracat fatura işlemlerini ve önemli dikkat etmeniz gereken yerleri sizler için listeledim. Fatura oluştururken mutlaka kontrol etmelisiniz.

 • Ülke adı ve adres bilgileri eksiksiz ve doğru girilmeli.
 • Sisteme entegre kaşe, imza yoksa mutlaka ıslak imza veya kaşe ile iletmelisiniz.
 • Faturanın logo kısmında e-fatura yazmalı.
 • Sigorta ve navlun gönderici tarafından karşılandıysa faturada mutlaka belirtilmeli.
 • Faturada menşei ve GTIP bilgileri eklenmeli.

Doğru platformu seçmek için ne satmak istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra platformların kurallarını mutlaka okumalı ve bir din kitabı gibi anlamaya çalışmalısınız. Emin olun hangi pazar yeri olursa olsun kurallara uyguğunuz ve işinizi iyi yaptığınız sürece kazanacaksınız. Ama benim tavsiyem Etsy son zamanlarda gerçekten gelişen bir platform.

Dropshipping benim çok tavsiye etmediğim bir model çünkü, geleceği yok. Amacımız sadece para kazanmak olmamalı. Eğer ihracat yapacaksak sattığımız ürün değer yaratmalı ve sorun çözmeli. Burada üretici olmak zorunda değilsiniz, ülkemiz zaten bir üretim cenneti. Özellikle Etsy’de bu tarz el yapımı, kültürel ürünlerimizi pazarlayarak iyi yerlere gelebilirsiniz.

Doğru ürünü seçmek için bulunduğunuz platforma ve talebe göre hareket etmelisiniz. Başka satıcıların açıklarını fırsat olarak değerlendirmelisiniz. Unutmayın eğer dijitalde pazarlama yapmak istiyorsanız, mutlaka rakiplerinizden alışveriş yapan müşterilerin yorumlarını okumalı ve onları anlamaya çalışmalısınız. Çünkü en önemli hazine aslında burası.

İçeriğimi okuduğunuz için teşekkürler. Bu makaleyi beğendiyseniz sizlere buna lokal bazda dijital pazarlama hakkında bilgi edinebileceğiniz bir makale daha öneriyorum: “ Mersin Dijital Pazarlama “ tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın