fbpx
SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Seo, arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasını ve arama motorundaki başarınızı artıracak işlemler bütünüdür. Seo yaparak arama motorundaki sıralamanızı yükseltebilir, web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Bu yazımda 5 başlıkla Seo’yu en kolay yoldan anlamanızı sağlamaya çalışacağım. Gelin birlikte SEO Nedir? sorusuna yanıt bulalım.

beş başlıkta seo nedir
SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

Search Engine Optimization yani Arama motoru optimizasyonu sitenizi arama sorgularında en üst sıralara çıkartmak için yaptığımız çalışmalardır. Yaptığımız bu çalışmalar ile kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak ve arama motoru kriterlerini uygulamamız hedeflenir. Google’ ın 200’ ün üzerinde optimizasyon kriteri olduğu bilinmektedir. Bu kriterleri sizlere aktarmaya çalışacağım fakat, SEO öğrenmek isteyenlere bir not: SEO emek işidir, SEO aylar süren disiplin işidir, SEO’ dan çabuk veya hızlı başarı beklemek, kaplumbağadan 1 km yi beş dakikada bitirmesini beklemekle eş değerdir. Ama gözümüzde çok da büyütmemek gerek çünkü, buda başarıyı elde etmekle eşdeğerdir.

Bilmeniz Gereken SEO Terimleri

Bu rehberi biraz temel seviyede tutmak istiyorum. Çünkü, SEO terimleri çok fazla ve bu yüzden kafanızın, dumanı tüten bir bacaya dönüşmesini istemiyorum. Elbette daha fazlasını öğrenmek için “ozantozanoglu.com da” gezinebilirsiniz. Nedir bu SEO terimleri:

Site İçi SEO:

Sitenizi yazılımsal ve tasarımsal olarak yaptığınız düzenlemelerin teknik bir bütünüdür. Site içi SEO da yaklaşık 70 ile 80 arası kriter bulunmaktadır bu kriterlere uyduğunuz takdirde arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Çünkü arama motorları sitenizi taradığında ilk baktığı şey sitenizin kullanıcı deneyimine uygun olup olmamasıdır.Unutmayın arama motorlarının en büyük hedefi kullanıcıya istediğini vermektir.  Maddelerle site içi optimizasyon çalışmaları:

 • Web siteniz ve içerikleriniz birbiriyle alakalı olmalı
 • Her sayfanız her başlığınız özgün olmalı
 • Web siteniz hızlı açılmalı
 • Başlık etiketleri doğru kullanılmalı
 • Web siteniz mobile uyumlu olmalı
 • İmajlar isimlendirilmeli ve imajlara alt etiketi koyulmalı
 • İç bağlantılar oluşturulmalı

Başlıklar:

Başlıklar Site içi SEO çalışmalarının en önemlilerinden bir tanesidir. Sayfa başlıklarınız kısa olmalı, anahtar kelime içermelidir. Yazı başlıkları kullanıcıyı çeken en önemli etmenlerden bir tanesidir. Yazı başlıklarınızda yine hedef anahtar kelimeniz bulunmalı, başlıklarınız 50- 60 karakteri geçmemeli. Başlık etiketlerini doğru kullanmanız gerekmektedir (h1-h6).

Meta Etiketler:

Meta etiketler dikkatle öğrenilmesi ve dikkatle uygulanması gereken bir konudur. Zira meta etiketleri yanlış kullandığınız takdirde spam riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Meta etiketleri, web sitenize ait bilgileri arama motoruna iletilmesini sağlar. İlettiği bilgiler ise şu şekilde sıralanır:

 • Sitenin sahibi 
 • Coğrafi konumu 
 • Sitenin dili
 • Açıklaması 
 • Hedeflediği anahtar kelimeler

ve sitenin hedefi gibi birçok bilgii arama motoruna iletirler. SEO açısından önemli arama motoru kriterleri açısından önemi neredeyse minimuma inmiş vaziyette. Bununda sebebi daha önce de dediğim gibi yanlış kullanımlar ve spamlar dir.

Meta Description:

Açıklama metası sitelerin, oluşturduğunuz yazı veya makalenin neyle ilgili olduğu arama motorlarına iletilir. Açıklama metaları 160 karakter olmak zorundadır. Meta descriptionlarda mutlaka hedef anahtar kelimeniz bulunmalı cümleniz bu anahtar kelime üzerinden anlamlı bir şekilde kurulmalı.

Canonical Url:

Canonical url birbirine benzer, kendini tekrar eden, kopya sayfalara ana sürümü tanımlayan bir html kod parçasıdır. Bizler bu kod parçası ile arama motorlarına doğru ve orjinal sayfayı göstermeyi hedefliyoruz. Bunu yapmadığımız takdirde birbirini tekrar eden sayfalar arama motorları tarafından kopya içerik olarak algılanabilir ve sayfalarımızı dizine almayabilir. Doğru canonical url aşağıdaki gibi olmalı ve kullanmak istediğiniz sayfanın html tarafına yerleştirmeniz gerekmektedir.

<link rel=”canonical” href=”index.php”>

Resimler:

Resimler içeriklerinizi daha anlaşılır, daha akılda kalıcı ve daha iyi görünmesini sağlar. Çok fazla resim kullanmak SEO açısın doğru bir tutum değildir. Çünkü sayfalarımızın boyutunun yüksek olması sayfamızın geç açılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden mutlaka resim kullanmalı fakat aşırıya kaçmamalıyız. Resim kullanımında JPEG ve PNG boyutları çok yüksek olduğundan resimlerinizi WEBP sıkıştırmanızı öneririm. Resimlerinizi arama motorları tarafından anlaşılması ve dizine alınması için mutlaka ve mutlaka resimlerinize açıklama ve alt etiketi kullanmak zorundasınız. Bu işlemi yaparken konu ile alakayı unutmayın.

Site Dışı SEO:

Site dışı SEO çalışmaları markalaşma adına atacağınız adımlara denebilir. Sitenizin aldığı backlinkler, yorumlar, referanslar, verdiğiniz reklamlar site dışı SEO çalışmalarına denir. SEO açısından önemi sektörel olarak değişsede yapılan çalışmaların %60’ ı dır diyebilirim.

Backlink dışardan sitenize gelen bağlantılara denir. Sosyal medya siteleri, haber siteleri, forumlar, bloglardan gelen öneri linkleridir. Öneri linklerinden kastımı şöyle açıklayayım. Bir bebek bloğunuz var ve burada ebevyenlere tavsiyelerde bulunuyorsunuz. Bir bebek e-ticaret sitesi bir ürünün kullanımı hakkında sizi referans gösterebilir veya siz bir ürün tanıtımı yapıp o eticaret sitesini referans olarak gösterebilirsiniz. Arama motorlarıda bu şekilde öneriler ile sizi dizinine ekleye bilir ve üst sıralara taşıyabilir. Bunun için birçok siteden referans yani backlink almalısınız. Aldığınız backlinklerin nereden geldiğine, domainin itibarına dikkat etmelisiniz bu sizi üzebilir.

Paravan Siteler:

Paravan siteler web sitenize bir döngü sağlayabilir ve günlük ziyaretçi sayınızı arttırabilir. Ücretsiz bir blog sitesinden bir blog açın ve bu blogda içerikler paylaşarak bloğun otoritesini ve kalitesini yükseltin. Daha sonra ana websitenizle alakalı olan içeriklere bağlantılar oluşturup günlük ziyaretçi sayısını arttırın. Ücretsiz blog açabileceğiniz web siteleri:

Sosyal Medya:

Sitenizin sosyal medya hesapları olması sitenize doğrudan trafik ve hit kazandırır. Sosyal medya sayfalarınızdaki abone ve takipçi sayınız sizin bu trafiğin geri dönüşü diyebiliriz. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınıza iyi bakmalı ve onları geliştirmelisiniz. Sosyal medya sayfalarınızı siteniz ile senkronize edebilir ve hızlı ve kolay paylaşım yapabilirsiniz.

White Hat SEO:

Beyaz şapkalı SEO’cular diyebiliriz. Beyaz şapkalılar tamamen kullanıcıya odaklı içerikler üreten, spam yapmayan, backlink satın almayan, stratejiler üreten, özgün ve çalıntı olmayan içerikler üreten SEO’culara diyebiliriz. Kısacası işini doğru yapan insanlar.

Black Hat SEO:

Black hat SEO tahmin edeceğiniz üzere white hat in tam tersidir. Etik olmayan işler yaparak web site sıralamasını çabucak yükseltmeye çalışan, içerik çalan, backlinkler satın alıp sitesine alakasız trafikler çeken arkadaşların bütünüdür. Sonucu genelde hüsrandır. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Arama motorları sizi yakalar !

Bültene Abone Ol

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın