fbpx
SEO
Trend

404 Hatalı Sayfalar Hakkında 3 SEO Uzmanının Açıklamaları

404 Hata Sayfaları bir web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız sunucularda bulunamadığı anlamına gelen bir HTTP durum kodudur. Hata, sunucunun kendisine erişilebilir olmasına rağmen hatayı gösteren belirli sayfanın erişilebilir olmadığını gösterir. 404 Bulunamadı hata mesajlarının çözümü yapacağımız yönlendirmelerle alakalıdır. Doğru yönlendirmelerin nasıl yapılacağı bir hayli merak konusu. Çünkü işinde çok iyi olan SEO Uzmanlarının dahi konu hakkında yanlış fikirleri olabiliyor.

404 sayfa bulunamadı
404 Sayfa Bulunamadı

404 Hata Mesajları Nasıl Görünür?

 • 404 hata
 • 404 Bulunamadı
 • Hata 404
 • İstenen URL [URL] bu sunucuda bulunamadı
 • HTTP 404
 • Hata 404 bulunamadı
 • 404 – Dosya veya dizin bulunamadı
 • HTTP 404 Bulunamadı
 • 404 Sayfa Bulunamadı
 • Hata 404. Aradığınız sayfa bulunamadı.
404 Hatalı sayfaları yönlendirmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var. Yapacağınız hatalı işlemler geri döndürülmeyebilir.
ozantozanoglu.com
Digital Marketing Managment

404 Hata Kodları Nedir

404 Hata Kodları Nedir? İnternette bir bağlantıya her erişmeye çalıştığınızda veya bir siteyi ziyaret ettiğinizde, aslında bir yerde bulunan bir sunucuya, size bir sayfa göndermesini söylüyorsunuz. Örneğin, Google da Amazon diye aratma yaptıktan sonra, Amazon yazan bağlantıya tıkladığınızda
Amazon sunucusuna web sitenin ana sayfasını gitmek istediğinizi söylüyorsunuz.

Buna istek denir. Ardından sunucu, sizi bir sayfa geri göndererek isteğinize yanıt verir.
Ve bu iletişim sistemi HTTP olarak bilinir. Gerçek bir insanla konuşuyor olsaydın, şöyle olurdu:

Siz: Bugünün Fırsatları sayfanızı görmek istiyorum.

Amazon’un sunucusu: Üzgünüm, o sayfanın ne olduğunu bilmiyorum.

Web Sitesinde Hata Neden Oluşur

Silinen sayfalar, resimler, yanlış url girdileri ve eklentiler yüzünden oluşur. Bu hataların tam anlamıyla önüne geçmek durdurmak mümkün değildir. Ama bizim yapacağımız işlemler bu sayfaları onarmaya ve yönlendirmeye yönelik olacaktır. 404 Hatalarının Oluşma Nedenleri:

 • Silinen Sayfalar
 • Yanlış Url/link Girmek
 • Silinen Medya Dosyaları(Resim, Video vb.)
 • Eklentiler
 • Yanlış girilen ve çalışmayan iç bağlantılar
 • Çalışmayan butonlar

3 SEO Uzmanın Hata Kodları Hakkında Söyledikleri

404 Hata kodları ile ilgili iletişim kurduğum alanında en iyileri olan 3 farklı SEO Uzmanı ile iletişim kurdum. Bu tarz hatalı sayfalar yolun başında olanların hep kafasını karıştırmış ve eylem noktasında işi yokuşa sürüklemiştir. Hatalı sayfalar nasıl yok edilir? Hatalı sayfaların nedeni nedir? En önemlisi: Doğru yönlendirme nasıl yapılır? gibi sorular hep kafamızı meşgul etti, artık bu derde son veriyoruz. Üç SEO Uzmanı da benzer şeyleri söylüyor. Bizim için de önemli olan tutarlılık ve mantıksal düzlemde ilerlemek.

Süleyman | Search Engine Optimization Team Lead

404 veren sayfalar kaldırılmış veya pasife alınmış olabilir. bir daha aktif edilmeyecek ise 301 yani kalıcı yönlendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır. İleriki süreçte tekrar eklenecek ise, geçici yönlendirme yapmak lazım.

301 yönlendirmesi kalıcı yönlendirme, 302/307 ise geçici yönlendirmedir.

Diğer bir dikkat edeceğiniz nokta ise yönlendirmeleri Anasayfaya yönlendirmek yerine, benzer yakın bir sayfaya veya kategoriye yönlendirme yapmak daha iyi olacaktır.

Oğuz | SEO Specialist

Kullanılmayacak veya trafik beklentisi olmayan sayfaları benzer sayfalara 301 ile yönlendirebilirsiniz. Böylece hem o sayfaya gelen kullanıcılar istemediğimiz sayfalarla karşılaşmaz 301 durum kodu sayesinde de o sayfaların algoritmik otoritesi yönlendirilen sayfaya aktarılmış olur.

Yukarıdaki bahsettiğim optimizasyona ek olarak bu URL’lerin oluşmasınında önüne geçmelisiniz. Ahrefs redirect raporunda yer alan URL adreslerinin oluşmasını önlemelisiniz.

WordPress’te herhangi bir şey için genelde yazılıma gerek duyulmaz. Sorunu doğru tespit edip eklentiyle veya panel ayarlarıyla halledebilirsiniz diye düşünüyorum. Benim önerim;

1. /hata sayfasına yapılan yönlendirmeleri iptal edin.

2. Sitenizde sayfa sayısı az olduğu içinde otomatik yönlendirmek yerine manuel olarak yönlendirme yapabileceğiniz Redirection eklentisini kullanın.

Gökhan | Search Engine Optimization Manager

Site içerisindeki hatalı sayfalar alaka düzeyine göre 301 yönlendirilmesiyle yönlendirilmeli.

 1. 404 veren sayfa en ilişkili sayfaya ya da kategoriye 301, eğer ilişiği yoksa yine 301le anasayfaya yapılmalı.
 2. Tüm sayfaları ana sayfaya yönlendirmemeye çalışın çünkü bu google tarafına olumsuz bir intiba uyandırmanıza yol açar.
 3. Hatalı sayfalar healt skorunuzu düşürür ama bu hatalı sayfaları yönlendirerek healt skorunuzu yükseltmeniz mümkündür.
Ahrefs Site Audit

SEO Hakkında daha fazla bilgiye erişmek için “SEO Eğitimleri” adlı makalemi okuyabilirsin.

Makale Sana Yardımcı Oldu mu?
7.5/10

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın